16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Израел во тотална војна против Хамас: Бројот на загинати се искачи на 150

Терористичката организација Хамас ги зароби Израелците во Газа, потврди официјални извори неколку часа по налетот на ракети во јужниот и централниот дел на Израел во саботата,  пренесува Инбокс7.

Терористите на Хамас се инфилтрираа во земјата и ги зазедоа јужните израелски градови, додека премиерот Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел е во војна.

„Од утрово, државата Израел е во војна“, рече премиерот Бенјамин Нетанјаху, набргу откако Израелската одбрана (ИД) ја прогласи операцијата „Железни мечеви“.

Најмалку 100 луѓе беа објавени за мртви до рано вечер, а повеќе од 900 се ранети. Бројот на заробени лица се уште не е потврден.

Меѓу нив, Офир Либштајн, шеф на Регионалниот совет на Шаар Ханегев, е убиен во размена на оган со терористите. Либштајн бил убиен додека ја бранел својата населба за време на нападот. Неговото место во моментов го пополнува заменик-шефот на советот Јоси Керен.

Вториот Израелец – жена на 60-годишна возраст – загина кога ракета ја погоди нејзината зграда во Регионалниот совет на Гедерот.

Имињата и идентитетот на другите жртви сè уште не се објавени, но ИД соопшти дека во бројките има неколку војници.

Беа истрелани над 2.000 ракети, соопшти ИД. Сирените се огласија повеќе пати во Ерусалим, Тел Авив и јужен Израел.

Беа отворени засолништа низ целата земја.

Пријавен е директен удар во зграда во Ашкелон. Во градот се запалија и десетици возила. Многу делови од Ашкелон и околината беа без струја.

„Ги повикуваме жителите да останат во заштитените подрачја, да избегнуваат да се приближуваат до сцената и да се воздржуваат од допирање на остатоци од ракети кои можат да содржат експлозиви или слични опасности“, соопшти израелската полиција.

„Јавноста е повикана да ги следи упатствата на командата на Домашниот фронт да остане блиску до заштитените области, а жителите на периферијата на Газа се бара да останат во затворени простории“, побара армијата.

„Хамас [терористичката организација] направи голема грешка утринава и започна војна против државата Израел. Војниците на Израелската држава ќе се борат против непријателот на секоја локација“, рече министерот за одбрана Јоав Галант по проценката на ситуацијата.

Десетици борбени авиони и други авиони на ИД гаѓаа 17 воени објекти и четири оперативни штабови на терористичката организација Хамас низ појасот Газа, соопшти ИД.

„Имаме борбено управување со дивизијата Газа, вклучително и поддршка од борбени хеликоптери; имаме контрола таму“, додаде ИД. „Спроведуваме блокади со израелската полиција во сите региони. Има воздушни напади врз неколку цели, како што се тунели, фрлачи и борбени авиони кои ја напаѓаат границата. Извршени се стотици такви напади – што резултираше со многу жртви, вклучително и бројни терористи”.

„Главниот напор е да се елиминираат сите терористи на границата и сите кои се обидуваат да се вратат во Појасот Газа. Прво се ангажираме со воздушни оган, а потоа со тешки копнени средства“, соопшти армијата.

Галант го одобри нацртот на резервните војници според барањата на ИД. Тој, исто така, најави „специјална безбедносна ситуација“ во израелскиот домашен фронт, во радиус од 0-80 километри од Појасот Газа. Овој статус им овозможува на ИД да им обезбеди на цивилите безбедносни упатства на блиските релевантни локации.

„ИД ги гаѓа сите цели на Хамас и палестинскиот исламски џихад во Појасот Газа“, соопшти ИД. „Секаде каде што има оперативци на Хамас, тие ќе бидат цел, тие немаат имунитет”.

Галант додаде: „Државата Израел ќе победи во оваа војна“.

Во Рамла, четворица цивили кои беа заробени под оштетена зграда беа спасени од израелскиот пожарникар и спасувачки персонал.

Покрај ракетите, десетици терористи се инфилтрирале и на бројни гранични точки, соопшти ИД. Имаше и обид за поморска инфилтрација во Кибуц Зиким, како и бројни пробивање на граничната ограда.

Во Офаким и Беер Шева има настани во кои се вклучени жители на арапската заедница, а специјалните сили со високи офицери се справуваат со ситуацијата таму, соопшти ИД. Во Кибуц Беери, исто така во јужен Израел, Хамас зеде десетици Израелци заложници, според извештаите на медиумите.

“Спроведуваме борбени операции на 22 локации“, соопшти ИД. „Нема населба без наши сили, во сите заедници. Некои населени места се исчистени, но потребни се дополнителни бришења пред да се прогласат за безбедни.”

 

Related posts

Парламентарни ибори на 8 мај, заедно со вториот круг претседателски: има ли договор меѓу партиите?

admin

Израелско-палестинската војна може дополнително да ја тестира надворешната политика на ЕУ

admin

Зошто младите во С.Македонија се склони кон корупција?

admin

МИЈАЛКОВ НА ЧЕКОР ДА СЕ СПАСИ И ОД СУДЕЊЕТО ЗА „ТИТАНИК 2“

ninja

КОВАЧЕВСКИ ВЕТИ НОВА ЕНЕРГИЈА ПО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА

ninja

Со поддршка на ЕБОР, ЕУ и WBIF во Осломеј се гради голема соларна централа

admin