16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бајден ќе стави вето на пакетот помош за Израел во Претставничкиот дом, вели Белата куќа

Претседателот Бајден ќе стави вето на пакетот што го предложија републиканците во Претставничкиот дом за обезбедување помош на Израел, истовремено намалувајќи ги финансирањето на Службата за внатрешни приходи (ИРС) и оставајќи го финансирањето за други приоритети на националната безбедност, соопшти во вторникот Белата куќа.

Канцеларијата за менаџмент и буџет (ОМБ) го издвои предлогот на Републиканската партија на Претставничкиот дом во долга изјава за административната политика, тврдејќи дека тој „внесува партизација во поддршката за Израел“ и не успева да го исполни моментот со тоа што ја напушта хуманитарната помош за луѓето од Газа и помош за Украина и сојузниците во Индо-Пацификот.

„Овој предлог-закон е лош за Израел, за регионот на Блискиот Исток и за нашата сопствена национална безбедност“, рече ОМБ.

Белата куќа понатаму тврди дека предлогот на Републиканската партија означува прекин од двопартискиот преседан со барање намалување на финансирањето како дел од итен пакет за национална безбедност.

„Конгресот постојано работеше на двопартиски начин за да обезбеди безбедносна помош за Израел и овој предлог-закон се заканува непотребно да го поткопа тој долгогодишен пристап“, рече ОМБ. „Дифурцирањето на израелската безбедносна помош од другите приоритети во дополнителната национална безбедност ќе има глобални последици“.

Во вторникот во соопштението на ОМБ се вели дека администрацијата ќе продолжи да работи со пратениците во Конгресот за да обезбеди договор за дополнителното барање поднесено претходно овој месец од Белата куќа.

Пакетот на Републиканската партија, претставен во понеделникот, ќе обезбеди 14,3 милијарди долари помош за Израел во неговата битка против Хамас, милитантната група која ја контролира Газа која изврши терористички напади на 7 октомври, во кои загинаа околу 1.400 Израелци.

Related posts

Кастриот Реџепи: ВМРО-ДПМНЕ не е проти АзА, тие го поддржуваат Таравари во Гостивар

admin

Џо Бајден ќе го посети Израел

admin

“Моето сеќавање е добро, по ѓаволите”, гневно реагираше Бајден

admin

ФОТО Тешка сообраќајна несреќа на патот Росоман-Прилеп, има и загинати

admin

Османи му одговара на Мицкоски по обвинувањата дека “се редефинира државата”

admin

Српската полиција го спречи косовскиот вицепремиер да влезе во Белград

ninja