2.8 C
Скопје
30 ноември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бајден ќе стави вето на пакетот помош за Израел во Претставничкиот дом, вели Белата куќа

Претседателот Бајден ќе стави вето на пакетот што го предложија републиканците во Претставничкиот дом за обезбедување помош на Израел, истовремено намалувајќи ги финансирањето на Службата за внатрешни приходи (ИРС) и оставајќи го финансирањето за други приоритети на националната безбедност, соопшти во вторникот Белата куќа.

Канцеларијата за менаџмент и буџет (ОМБ) го издвои предлогот на Републиканската партија на Претставничкиот дом во долга изјава за административната политика, тврдејќи дека тој „внесува партизација во поддршката за Израел“ и не успева да го исполни моментот со тоа што ја напушта хуманитарната помош за луѓето од Газа и помош за Украина и сојузниците во Индо-Пацификот.

„Овој предлог-закон е лош за Израел, за регионот на Блискиот Исток и за нашата сопствена национална безбедност“, рече ОМБ.

Белата куќа понатаму тврди дека предлогот на Републиканската партија означува прекин од двопартискиот преседан со барање намалување на финансирањето како дел од итен пакет за национална безбедност.

„Конгресот постојано работеше на двопартиски начин за да обезбеди безбедносна помош за Израел и овој предлог-закон се заканува непотребно да го поткопа тој долгогодишен пристап“, рече ОМБ. „Дифурцирањето на израелската безбедносна помош од другите приоритети во дополнителната национална безбедност ќе има глобални последици“.

Во вторникот во соопштението на ОМБ се вели дека администрацијата ќе продолжи да работи со пратениците во Конгресот за да обезбеди договор за дополнителното барање поднесено претходно овој месец од Белата куќа.

Пакетот на Републиканската партија, претставен во понеделникот, ќе обезбеди 14,3 милијарди долари помош за Израел во неговата битка против Хамас, милитантната група која ја контролира Газа која изврши терористички напади на 7 октомври, во кои загинаа околу 1.400 Израелци.

Related posts

Греам вели дека Турција станува „одред“ на НАТО

admin

МАКЕДОНИЈА НАПРЕДНА ЗА ЕДЕН ПОЕН НА ЛИСТАТА НА ФРИДОМ ХАУС

ninja

Османи: Се што бараше ВМРО-ДПМНЕ го исполнивме, ова е време кога се одредува иднината на државата

admin

Што ја мотивира „премиерата“ на Али Ахмети?

admin

Мицковски: Средбата заврши со неуспех, добро е што се воспостави комуникација – сме за влада без ДУИ

admin

Студија: Учениците во С.Македонија малку читаат, но и возрасните не се за фалење

admin