2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Голема истрага на ФБИ – на градоначалникот на Њујорк на улица му се одземени телефони

Агентите на ФБИ ги запленија телефоните на градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, во нешто што се чини дека е дел од истрагата за корупција при собирање средства за кампањата.

Заплената се случила во понеделникот вечерта. ФБИ му пришле на градоначалникот на улица, побарале од неговото обезбедување да се тргне настрана и му одзеле два Ајфон и Ајпад. Тие беа вратени неколку дена подоцна.

Адвокатот на кампањата на Адамс, Бојд Џонсон, ја издаде следнава изјава, која се чини дека покренува прашања за некој друг близок до него дека е вмешан во некаков вид несоодветност:

„Откако се дозна за федералната истрага, беше откриено дека поединец неодамна постапил неправилно. Во духот на транспарентноста и соработката, ваквото однесување веднаш и проактивно беше пријавено кај инспекторите. Градоначалникот беше и останува посветен на соработката во оваа работа. Во понеделникот вечерта ФБИ му пријде на градоначалникот по настан. Градоначалникот веднаш го исполни барањето на ФБИ и им обезбеди електронски уреди. Градоначалникот не е обвинет за никакво злосторство и продолжува да соработува со истрагата”.

Во средата, на неговата неделна средба со новинарите, Адамс се соочи со прашања најмногу за неверојатната рација на ФБИ во домот на неговата главна собирачка на средства во кампањата, Брајана Сагс. Градоначалникот не откри дека му пристапиле агенти на ФБИ кои му ги конфискувале електронските уреди два дена претходно.

Извори ѝ кажаа на политичкиот репортер на CBS Њујорк, Марсија Крамер, дека информациите што адвокатите на Адамс им ги предале на инспекторите не го вклучувале Сагс, туку некој друг од кругот на градоначалникот.

Изворите одбија да го окарактеризираат лицето, но се верува дека информациите за нив се на еден од апаратите на градоначалникот, кои очигледно му биле вратени по неколку дена.

Портпаролот на ФБИ одби да коментира.

А што можело да најде ФБИ?

„Текстуални пораки, ќе најдете. Е-пошта, ќе најдете. И исто толку важно, ќе најдете докази за тоа кога биле упатени или примени повици и кој ги упатил или ги примил тие повици“, рече поранешниот американски адвокат Захари Картер.

Related posts

ВУЧИЌ: СРБИЈА МОЖЕ ДА БИДЕ ЦЕЛОСНО ИЗОЛИРАНА АКО ГО ОТФРЛИ ЕВРОПСКИОТ ПЛАН ЗА КОСОВО

ninja

Украина ги интензивира нападите долж граничните линии

admin

ЧЕТИРИТЕ „СУХОИ 25“ ОД СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ ПРАТЕНИ ВО УКРАИНА

ninja

Паѓа довербата во Собранието, граѓаните не гледат дека се претставени од пратениците

admin

ФОТО Тешка сообраќајна несреќа на патот Росоман-Прилеп, има и загинати

admin

Отворањето на Уставот како одење по жица

ninja