2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Запознајте ја Мира Мурати, инженерката која сега го води OpenAI

Мира Мурати со години работи зад сцената во OpenAI, надгледувајќи го развојот и испораката на револуционерни производи како што се ChatGPT и DALL-E. Сега таа е во центарот на вниманието како привремен извршен директор, пишува The New York Times.

Г-ѓа Мурати (34) беше издигната на челната позиција во високата компанија во петокот кога одборот на директори на OpenAI го разреши Сем Алтман, ко-основачот и извршен директор на компанијата. Компанијата соопшти дека г-ѓа Мурати има „уникатен сет на вештини“ и ќе обезбеди „беспрекорна транзиција додека спроведува формална потрага по постојан директор“.

Иако таа ја носи титулата главен директор за технологија од минатата година, сегашните и поранешните вработени рекоа дека г-ѓа Мурати работела како шеф на операции на компанијата. Таа се погрижи нејзините инженери да развијат верзии на ChatGPT на распоред. Таа, исто така, се справи со односите на компанијата со Мајкрософт, инвеститор и партнер кој ја има распоредено технологијата на OpenAI, и помогна во обликувањето на нејзината вештачка интелигенција.

„Таа има покажана способност да составува тимови со техничка експертиза, комерцијална остроумност и длабока благодарност за важноста на мисијата“, напиша Сатја Надела, извршен директор на Мајкрософт, во текст за неа за магазинот Тајм. „Како резултат на тоа, Мира помогна да се изградат некои од највозбудливите A.I. технологии што некогаш сме ги виделе“.

Родена во Албанија и образована во Канада, г-ѓа Мурати е машински инженер со обука која изгради хибридна тркачка кола како студент на додипломски студии на колеџот Дартмут. Таа се приклучи на OpenAI во 2018 година по престојот во Tesla, каде што одигра клучна улога во развојот на автомобилот Model X и Leap Motion, старт-ап кој разви компјутерски систем за следење на движењата на рацете и прстите.

Г-ѓа Мурати рече дека нејзината работа во Тесла ја изложила на А.И. и ја инспирирал да бара работа во таа област. OpenAI ја вработи како потпретседател на применетата A.I. и партнерства. Во тоа време, компанијата беше непрофитна организација посветена на тоа да се осигура дека вештачката општа интелигенција има корист за целото човештво. Подоцна се преструктуираше како профитна компанија за да може да собере огромни суми пари потребни за изградба на својата A.I. технологии.

Related posts

ВО ЖИВО Ковачевски, Абазовиќ и Брегу: Регионална соработка е предуслов за развој

admin

МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ИЗДАДЕ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН

ninja

Маричиќ: Охридскиот рамковен договор го издржа тестот на времето и покажа дека е успешен концепт

admin

МОЖНИ ЛИ СЕ ПРЕГОВОРИ ЗА СТАВАЊЕ КРАЈ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА?

ninja

ЕУ загриженa за безбедноста – пет карипски држави продале 88.000 „златни пасоши“

admin

Вештачката интелигенција може да ја уништи демократијата

admin