4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Со национализам на младите не им се „продава“ иднината

Младите не ги познаваат домашните политичари. Нивниот начин на изразување е поинаков. Тие живеат во друга реалност. Кај мнозинството главна цел е да заминат од земјата, така што тука не помагаат ни етничките теми кои се вадат пред избори. Ова, меѓу другото, е тема за разговор со аналитичарот Џелал Незири во ова издание на поткастот Зошто.

Неодамна прашавме млади луѓе ,по случаен избор на скопските улици, колку ги познаваат политичарите во земјава? Им покажавме фотографии на политичари на телефон и повеќето од нив не знаеја за кого станува збор.

„Не, не незнам, не воопшто не

Не знам Не знам

Мехмед Тачи

Беким, нешто Касами

Стево Пендаровски

Министер за нешто

Министер за внатрешни работи

Не знам колку младите ја обожаваат Македонија. Доколку сакаат да останат во Македонија ова е нешто за што треба да бидат загрижени“

Ова го покажа нашата видео анкета, а го потврдуваат и истражувањата.

Можеби на некој начин ова е добро, но и не е ,бидејќи, ако не знаат како утре ќе решаваат за иднината на државата. Реално повеќе можеби ги интересира што се случува во светот, изборите во САД, спортот ги интересира, игрите… фудбалот…Да е ова Швајцарија би било разбирливо, таму политичарите не се ѕвезди, како кај нас. Но таму е се средено или е по средено од кај нас. Кај нас не сме дојдени на тоа ниво така да треба да се вклучени во процесите, ќе рече Џелал Незири, аналитичар, на прашањето зошто ретко кој млад човек во земјава ги знае политичарите на лик и по име?

Целата содржина е достапна ТУКА

Related posts

Груби: Процесот на децентрализација ги опфаќа идеалите на еднаквост, толеранција и социјална кохезија

ninja

Уставни измени: Кој и кога ќе ја сврти „плочата“?

admin

Екс министерот Сали не знаел за КАТО системот на Онкологија

admin

ИНФОГРАФИК Мажите најкратко живеат, годините на КОВИД-19 со поголем број на умрени

admin

Г7 подготвува унифициран одговор на кинеската „економска принуда“

admin

Борел: Курти, за жал, го отфрли компромисот

admin