12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Трета републиканска претседателска дебата, Трамп доминира

Третата републиканска претседателска дебата беше помирна и посуштинска од претходните две – но, за жал за кандидатите на сцената, се чини дека нема да биде позначајна, анализира Вокс.

Поставата беше доделена на пет кандидати, од кои секој требаше да го направи својот терен. Модераторите на NBC News – Лестер Холт, Кристен Велкер и Хју Хјуит – ги држеа постапките под контрола и поставуваа главно пристојни прашања засновани на проблеми.

Но, беше тешко да се види зошто нешто од тоа е важно. Еве една статистика: ако поддржувачите на петте кандидати на сцената беа сите заедно, тие би сочинувале 33 отсто од националното републиканско гласачко тело, велат анкетите. Доналд Трамп, за споредба, има поддршка од 56 отсто од републиканците, што значи дека има огромно водство пред сите други заедно.

Така, беше тешко да се види како оваа дебата беше повредна од, да речеме, дискусија за политика со пет републикански политичари избрани по случаен избор. Никој особено не им помогна на нивните шанси да го соборат Трамп. Навистина, сите изгубија – исто како што сите ги губат претседателските прелиминарни избори.

Related posts

Ќе има ново покачување на платите на функсионерите?

admin

За четири години 19 жени го загубиле животот главно од раката на своите партнери – Расте бројот на фемициди во Македонија

admin

Бајден ја продолжи вонредната состојба на Западен Балкан, ќе бидат санкционирани сите кои го попречуваат мирот и демократијата

admin

“СЕ ВОДИ КАМПАЊА ПРОТИВ МЕНЕ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ, ДУИ…”, ГРУБИ: ИЗОЛАЦИОНИТЕ СИЛИ УДИРААТ НИСКО

ninja

Талат Џафери од 28 јануари ќе биде технички премиер

admin

ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ПОВТОРНО ТЕМА ВО СОФИЈА

ninja