31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Путин бара остар одговор на странските служби кои сакаат да ја дестабилизираат Русија

Рускиот претседател Владимир Путин повика на решителен одговор на странските специјални служби кои, според него, се обидуваат да ја дестабилизираат Русија „помагајќи му на украинскиот режим“.

„Режимот во Киев, со директна поддршка од странски специјални служби, тргна по патот на терористичките методи, практично тоа е државен тероризам“, рече Путин во видео обраќање по повод Денот на припадниците на безбедносните служби.

Тој додаде дека станува збор за „саботажа на цивилни згради, транспортна и енергетска инфраструктура, напади врз цивили и владини претставници“.

Бројни саботажи на железницата во Русија и напади со беспилотни летала му се припишуваат на Киев од почетокот на руската офанзива против Украина во февруари 2022 година, пренесува Бета.

„Треба да се запрат обидите на странските специјални служби да ја дестабилизираат политичката и социјалната ситуација во Русија“, рече Путин.

Тој додаде дека безбедносните служби немаат лесна задача, но оти имаат потенцијал да ја обезбедат безбедноста на државата, општеството и граѓаните на Русија.

Related posts

Зијадин Села: Изет Меџити го киднапираше Кастриот Реџепи, а сега го направи дел од неговата партија

admin

Која „беса“ ќе победи- за независно или партизирано судство?

admin

Се стопи македонската средна класа

ninja

СОФИЈА СО КРИТИКИ ДО СКОПЈЕ ЗА ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ

ninja

Бесими: Постои неизвесност, но и јасна перспектива – Формулата ја сочинуваат конзистентни политики, поддржани дополнително со Планот за раст на ЕУ 

admin

НЕИЗВЕСНОСТ И МНОГУ НЕРВОЗИ ПО САЈБЕР НАПАДОТ НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО

ninja