11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Русија забележува пад на поддршката на САД за Украина

Русија гледа додека американската воена поддршка за Украина опаѓа и Киев трпи неуспеси на бојното поле, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, во интервјуа објавени денес.

Песков зборуваше за руските медиуми откако украинскиот претседател Володимир Зеленски ги заврши разговорите во Вашингтон за да обезбеди повеќе од 60 милијарди долари нова воена помош, закочена поради споровите во Конгресот.

„Киевскиот режим им вети дека ако ни дадете 100 милијарди долари, ќе имаме победа на бојното поле“, изјави Песков за весникот „Известија“.

„Американците сега разбираат дека биле измамени. Нема победа на бојното поле и, сигурно, украинските сили брзо ги губат своите позиции. Ова е неизбежен процес“.

Американците, рече Песков, „навистина почнуваат да си го поставуваат прашањето: на што ги трошат овие пари?“.

Песков се осврна на најавата на Бајден за распределба на помош од 200 милиони долари, велејќи дека тоа е „прилично скромна сума според нивното размислување“.

„Ова се разбира го става во тешкотии режимот во Киев и ние ќе ја следиме оваа ситуација“, рече тој.

21 месец по целосната инвазија на Русија на Украина и една година откако Украина врати големи делови од окупираната територија, линиите на фронтот малку се променија во последните недели.

Зеленски отфрла каква било идеја дека војната е во ќор-сокак, но признава дека украинската контраофанзива започната во јуни со поддршка од Запад постигна ограничен напредок.

Песков, интервјуиран од телевизискиот канал „Русија 24“, рече дека Украина ветила „феноменални победи“ во контраофанзивата започната со подобрувањето на пролетното време.

„Но, снегот отиде и ништо не се случи. И снегот повторно падна и сè уште нема ништо. А Американците прашуваат дали сè уште треба да го прават ова“, изјави Песков.

Бајден му рекол на Зеленски за време на разговорите во вторникот дека нема да им сврти грб на Украина, а ниту од американскиот народ.

Американските законодавци денес ја продолжија дебатата за прашањето за обезбедување помош за Украина и Израел, при што републиканците ги поврзаа двете прашања со договорот за безбедност на границата со САД.

Посетата на Зеленски на Вашингтон заврши без обврска за поголема американска поддршка за Украина.

Мајк Џонсон, републиканскиот спикер на Претставничкиот дом, нема да се согласи да го поддржи барањето на Бајден да ѝ даде на Украина 61,4 милијарди долари.

Related posts

КОИ 5 НАРАТИВИ НА РУСКАТА ПРОПАГАНДА ЗА УКРАИНА СЕ НАЈПОПУЛАРНИ ВО МЕДИУМИТЕ?

ninja

Северна Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница во ОН

admin

Распишувањето на изборите ќе го „отклучи“ Избирачкиот список

admin

ДРЖАВАТА НЕ СЕ ГРИЖИ ДОМАЌИНСКИ ЗА СВОЈОТ ИМОТ

ninja

Незири: Не ЕУ, туку институциите се виновни за долгото чекање пред ЕУ

admin

МАКРОН НУДИ ПОДДРШКА ЗА МАКЕДОНИЈА НА ПАТОТ КОН ЕУ

ninja