10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Случајот со убиството на Вања: Осомничените ја зборуваат вистината

Доказите прибавени во досегашната истрага за двојното убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски од Велес се совпаѓаат со сведочењата на осомничените коишто се во притвор. Шефот на Основното јавно обвинителство Скопје, Гаврил Бубевски, вели дека „материјалните докази коишто се испитуваат зборуваат со истиот јазик со кој што зборуваа и осомничените“,  јави ДВ. 

„Во однос на фактите што произлегуваат од целокупниот доказен материјал, конечно ќе се произнесеме со обвинение. Во однос на истрагата, се испитуваат материјалните докази и тие зборуваат со истиот јазик со којшто зборуваа и осомничените“, изјави обвинителот.

Со досегашната истрага се опфатени шестмина, од кои првоосомничен е Љупчо Палевски – Палчо, кој е во притвор во Турција и се чека негова екстрадиција во земјата. Турските власти информираа дека тој ќе остане40 дена во екстрадициски притвор. Сомнежите се дека тој извршил „грабнување“ и „убиство на свиреп начин“, во што му помогнале и Велибор Манев, Влатко Кешишов и Боре Видевски кои се во притвор во Скопје. Во притвор е и таткото на Вања, како и возачот кој го пренел Палевски од Србија во Турција.

Бубевски вели дека се анализираат материјалните докази и се правицелосна ретроспектива на сето тоа што се случувало.Петнаесетина дена по обелоденувањето, случајот се уште ја вознемирува јавноста. Малолетната Вања и велешанецот Панче, кои беа пријавени за исчезнати на 27 и 24 ноември, беа пронајдени мртви во близина на Скопје и Велес на 3 декември. Парите се наведуваат како мотив за двојното убиство.

Во јавноста се појавуваат бројни информации за случајот коишто не се официјално потврдени. МВР во повеќе наврати апелираше да не се шират дезинформации коишто би можеле да и наштетат на истрагата.

 

Related posts

Ниските плати ќе го „парализираат“ македонското правосудство: Вработените бараат покачување на платите како на функционерите

admin

Србија продолжува да се качува како најпрепознатлив пријател на нашата држава

admin

Крвава граѓанска војна во Судан, две генерали се борат за власт

admin

Украина вели дека Русија ги гранатира ветените хуманитарни коридори

ninja

Расте извозот, овие се најголемите трговски партнери на С.Македонија

admin

Над 8 илјади слободни работни места, се бараат и државни функционери, дипломати, директори…

admin