6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

С.Македонија го одби барањето на Украина за донација на воена опрема

Овојпат не сме во можност да одговориме позитивно на новото барање на Украина за донација на воена опрема од Македонија, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешниот брифинг со новинарите.

Таа додаде дека опремата која ја побарала Украина ни е потребна и се користи во нашата држава.

Претходно два пати имавме позитивни одговори кон Украина. Тогаш, министерката за одбрана велеше дека земјава и донирала авиони и тенкови на Украина за да се одбрани од руската инвазија.

По руската инвазија врз Украина, која почна на 24 февруари 2022 година, Западот и помага на Украина да се одбрани и испраќа разни видови оружје, како и други видови на помош. Источните членки на НАТО, во најголема мера Полска и Чешка, испратија голем број тенкови од советско производство, со кои украинските војници се запознаени.

Испратени се и десетици хеликоптери, но европските држави во голема мера се скептични во однос на испраќањето воени авиони во Украина. Дел од нив бараат тоа да биде координирана акција со НАТО, а други велат дека авионите им требаат за одржувањето на сопствената безбедност.

Related posts

Пендаровски одби помилување за Јанева, Кочан и Панчевски

admin

Бајден: САД стојат зад Израел

admin

Г7 бара продолжување и проширување на договорот за извоз на украинско жито

admin

АГЕЛЕР: ЕДНО ИЛИ ДВЕ ИМИЊА ОД МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА НА „ЦРНАТА“ ЛИСТА НА САД

ninja

ВО ПОТРАГА ПО ФЕНИКСОТ

admin

Собранието ги врати државните кампањи во медиумите

admin