31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКАСВЕТ

Што не очекува во 2024 година?

Покрај политиката, Германија ќе биде домаќин на Европското првенство во ракомет и фудбал во јануари и јули/август.

Северна Македонија ги гледа и претседателските и парламентарните избори следната година. Претседателските избори ќе се одржат на 24 април, додека потенцијалниот втор круг се очекува да се одржи заедно со парламентарните избори на 8 мај.

Зеленото светло за проширувањето на ЕУ значи внатрешно реструктуирање. Земјите кои имаат кандидатски статус имаат за цел дополнително да го отворат својот пат да станат земја-членка.

На пример, во Северна Македонија, напорите вклучуваат уставни амандмани со цел да се вклучат малцинствата во преамбулата. Земјата, исто така, има за цел да спроведе реформи поврзани со владеењето на правото, јавната администрација или заштитата на припадниците на малцинските заедници. На самитот на Советот на ЕУ во декември беше заклучено дека ЕУ е подготвена да ја заврши фазата на отворање на пристапните преговори со земјата – штом ќе се спроведе заложбата за усвојување на уставните амандмани. Сепак, овие уставни измени засега остануваат блокирани во парламентот, а можни смени се очекуваат само по изборите.

Босна и Херцеговина (БиХ), која доби кандидатски статус пред една година, излегува од 2023 година со условно зелено светло за отворање на преговорите кога ќе се постигне потребното ниво на усогласеност со критериумите за членство. Комисијата за ова ќе поднесе извештај до Советот на ЕУ до март 2024 година. За да може да преговара, земјата треба да усвои реформски закони на почетокот на следната година кои ќе ја зајакнат борбата против корупцијата, ќе изградат правна сигурност и ќе обезбедат аргументи дека земјата бележи напредок во спроведувањето на 14 клучни приоритети.
Од друга страна, европските лидери ги повикаа властите на ентитетот Република Српска да ги повлечат спорните закони, што ќе предизвика БиХ да уназади во однос на основните слободи.
Области на загриженост се законот кој ја криминализира клеветата, потоа законот за „странски агенти“ кој предвидува посебен надзор за невладините организации кои се финансираат од странство, како и законот дека нема да се спроведуваат одлуките на високиот претставник во овој ентитет.

Следната година Албанија го чека отворањето на преговорите за првата група поглавја. Во декември, земјата го заврши процесот на скрининг за усогласување на законодавството со Европската унија како прва фаза од преговорите што беа отворени во јули 2022 година. Премиерот Еди Рама го смета постигнувањето брз напредок кон ЕУ како непосреден предизвик, нагласувајќи дека Албанија денес поседува над 50 проценти од капацитетот да се смета за подготвен за членство во Европската Унија. Тој, ценејќи ја работата на албанските преговарачи, истакна дека „сè уште сме на почетокот на процесот“.

Романија се надева дека ќе го реши досието за Шенген следната година, откако не успеа да ја постигне оваа цел во 2023 година, бидејќи Австрија не ја промени својата позиција по нејзиното вето изразено во 2022 година. На почетокот на декември, романските власти објавија дека Австрија ја омекнала својата позиција и се согласила Романија да се приклучи на Шенген зоната за воздушно патување.

Првичниот план на Бугарија беше влез во еврозоната во 2024 година. Меѓутоа, во февруари 2023 година, тогашниот привремен министер за финансии Росица Велкова рече дека земјата не ги исполнила сите обврски што ги презеде кога влезе во механизмот за девизен курс на ЕУ (ERM II) и критериумот за инфлација, поради што го помести целниот датум за пристапување до 1 јануари 2025 година.

Бугарија усвои акционен план за транзиција од бугарската валута Лев. Управниот комитет во кој евроскептиците играат клучна улога собра доволно гласови за петиција за референдум со која се бара од Бугарите да го поддржат задржувањето на левата како единствено законско средство за плаќање до 2043 година. Бројот на гласови кои ја поддржуваа иницијативата го направи референдумот неизбежен, но на почетокот Парламентот во јули 2023 година го отфрли, тврдејќи дека формулацијата на прашањето е неуставна. Вазраждане, националистичка и екстремно десничарска партија, го однесе предметот до Уставниот суд каде што случајот сè уште е во тек.

Related posts

Илон Маск: Ќе кажам што сакам, а ако последицата од тоа е губење пари, нека биде така

admin

Маричиќ: Охридскиот рамковен договор го издржа тестот на времето и покажа дека е успешен концепт

admin

СКОПЈЕ И СОФИЈА БЛИСКУ ДО ДОГОВОР – ЗА ДВЕ ГОДИНИ ЌЕ СЕ ИЗМЕНИ УСТАВОТ!?

ninja

100 дена на АзА во власта, Таравари: С.Македонија е многу подобра денеска

admin

Пораст на индустриското производство и на бројот на вработени во индустријата

admin

Ванковска „прв“ кандидат во трката за претседател на Северна Македонија

admin