10.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Избори за ЕП: Макрон може да биде поразен од екстремната десница

Се предвидува дека француската крајна десница ќе го забележи својот највисок резултат досега на претстојните избори за Европскиот парламент, покажуваат новите податоци од анкетата, пренесува Инбокс7.

Екстремно десничарскиот Национален собир, предводен од пратеникот во заминување на Европскиот парламент (ЕП) Џордан Бардела, би можел да освои 33 отсто од гласовите, додека екстремно десничарската партија Reconquête би имала 6 отсто, според анкетата на консултантската компанија Портланд.

Ова ќе го стави Националниот собир милји пред Центристичкиот Ансамбл!, коалиција која ја вклучува партијата Ренесанса на францускиот претседател Емануел Макрон и се очекува да добие оскудни 14 отсто од гласовите.

Related posts

Во Скопје се разговара за европската перспектива на регионот

admin

Османи: Ако има државно вмешување во случувањата на северно Косово, С.Македонија ќе го преиспита своето учество во Отворен Балкан

admin

Таткото-монструм изведен пред суд

admin

Груевски: Очигледно Мицковски би бил најсреќен да ме удри некој трамвај во Будимпешта

admin

Касами и Гаши кројат опозициски фронт, сакаат да ја урнат владата

admin

ТЕХНИЧКА СИМБОЛИКА ЗА ПРЕМИЕРОТ АЛБАНЕЦ

ninja