11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Избори за ЕП: Макрон може да биде поразен од екстремната десница

Се предвидува дека француската крајна десница ќе го забележи својот највисок резултат досега на претстојните избори за Европскиот парламент, покажуваат новите податоци од анкетата, пренесува Инбокс7.

Екстремно десничарскиот Национален собир, предводен од пратеникот во заминување на Европскиот парламент (ЕП) Џордан Бардела, би можел да освои 33 отсто од гласовите, додека екстремно десничарската партија Reconquête би имала 6 отсто, според анкетата на консултантската компанија Портланд.

Ова ќе го стави Националниот собир милји пред Центристичкиот Ансамбл!, коалиција која ја вклучува партијата Ренесанса на францускиот претседател Емануел Макрон и се очекува да добие оскудни 14 отсто од гласовите.

Related posts

Мицкоски за „Политика“: Граѓаните нека бидат мирни, остануваме на ставот против уставните измени

admin

Помалите партии ја тресат власта, премиерот уверува дека има мнозинство

admin

Бајден и Мекарти постигнаа пробен договор за плафонот на американскиот долг

admin

Лога: Уставните измени ќе поминат пред нова година

admin

ЕУ со рекордно проширување на површината за органско земјоделство

admin

СОФИЈА СО КРИТИКИ ДО СКОПЈЕ ЗА ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ

ninja