16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Предложен новиот амбасадор на ЕУ во Скопје: Заминува Гир, доаѓа Рокас

Жозеп Борел, високиот претставник на Европската унија, денеска номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна Македонија, како и шеф на канцеларијата на ЕУ во Косово. Амбасадорите ќе ги преземат своите канцеларии подоцна оваа година, пишува EWB.

Михалис Рокас е номиниран од Жозеп Борел за амбасадор на ЕУ во Северна Македонија, на местото на Дејвид Гир. Во моментов ја извршува функцијата амбасадор на ЕУ во Малезија. Рокас претходно служеше како вршител на работите на ЕУ и шеф на делегацијата во Нов Зеланд, а подоцна и како шеф на Одделот за поддршка на делегациите на европските служби за надворешни активности (ЕЕАС) пред да биде номиниран од високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, да ја води Делегацијата во Малезија во 2020 година.

Покрај ова, Мирослав Лајчак е предложен за нов амбасадор на ЕУ во Швајцарија, откако оваа година му истекува мандатот како специјален претставник за дијалогот Белград-Приштина.

Борут Пахор, поранешен претседател на Словенија, официјално доби поддршка од неговата национална влада да го наследи Лајчак како специјален претставник.

Номинациите за претстојната дипломатска ротација во делегациите на ЕУ ширум светот беа објавени денеска од Службата за надворешни работи на Европа. Повеќето од новите амбасадори во Западен Балкан веќе имаат искуство со регионот.

Луиџи Сорека е номиниран за амбасадор на ЕУ во Босна и Херцеговина, а претходно беше амбасадор на ЕУ во Албанија.

Во меѓувреме, актуелниот амбасадор на ЕУ во Босна и Херцеговина, Јохан Сатлер, ќе стане нов амбасадор на ЕУ во Црна Гора, преземајќи ја функцијата од Оана Кристина Попа.

Аиво Орав е номиниран за шеф на канцеларијата на ЕУ за Косово, преземајќи ја функцијата од Томаш Шунјог. Тој беше поранешен амбасадор на ЕУ во Црна Гора и Северна Македонија (тогаш познат како ВЈРМ).

 

 

Related posts

Аналитичари: Приклучувањето на Алијанса за Албанците кон албанската опозиција e шанса ДУИ по 20 години да биде симната од власт

admin

ШТО НАЈАВУВА МАЈЛИНДА БРЕГУ?

ninja

Касами и Гаши кројат опозициски фронт, сакаат да ја урнат владата

admin

АМЕРИКАНСКИТЕ ИСТРАЖИТЕЛИ ЗА КОРУПЦИЈА ЈА НАПУШТИЛЕ МАКЕДОНИЈА

ninja

Израел ќе одбие визи за претставници на ОН по говорот на Гутереш за војната во Газа

admin

Излегувањето од државата ќе биде невозможно по 12 февруари доколку не бидат заменети документите

admin