23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Премиерот Џафери во Приштина, но не по покана на Курти

Премиерот на Република Северна Македонија, Талат Џафери во Приштина, следната недела ќе престојува во официјална посета во Косово, на покана на претседателот на соседната држава, Вјоса Османи.

Како што дознава Инбокс7, Џафери уште од средината на март испратил барање за посета на Косово, но од неговиот косовски колега добил одговор дека може да го прими дури на 12 јуни. Овој одговор бил протолкуван како циничен од причина што на тој датум се очекува да биде избран нов премиер кој ќе произлезе од парламентарните избори на 8 мај.

Причина за ваквиот однос кон Џафери се верува дека лежи во директната подршка на Курти кон опозициската коалиција на албански партии ВРЕДИ и неговите амбиции за да ја победи ДУИ. Во последните денови Курти имаше неколку средби со лидерот на ВРЕДИ и претседателски кандидат, Арбен Таравари.

Не се знае дали ќе има воопшто средба Џафери-Курти во Приштина, додека во медиуми блиски до владејачката Самоопределување беше објавено соопштението дека Курти ќе престојува во Германија и Швајцарија заедно со лидерите на ВРЕДИ за да оствари средба со албанската дијаспора од РСМ, со цел да ги мобилизира да доаѓаат и да гласаат на 8 мај.

Инаку, на листата на кандидати за пратеници на ВРЕДИ има и тројца претставници на Самоопределување, од кои еден е советник на премиерот на Косово, Албин Курти. Сите овие кандидати се државјанини на РСМ.

 

Related posts

СРБИЈА НЕ СЕ СОГЛАСИ СО ОДЛУКАТА НА ЕУ ЗА САНКЦИИ ПРОТИВ ИРАН

ninja

АНГЕЛА АГЕЛЕР ЗА „ЦРНИТЕ ЛИСТИ“: САД знаат дека тие лица биле вмешани во коруптивни активности

admin

ВИДЕО Маричиќ: Важно е да се продолжи со отворен и искрен дијалогот, нема веќе причина за неуспех на уставните измени

admin

Случај „Онкологија“: Протестите ќе станат масовни, Обвинителството не сака брзоплета истрага

admin

Како за почеток-Километар по километар до 1,3 милијарди евра за автопатите од Коридорите 8 и 10д

admin

ТАРАВАРИ: БИ ПОДДРЖАЛЕ И МАЛЦИНСКА ВЛАДА, НО ПОДГОТВЕНИ СМЕ И ДА РАКОВОДИМЕ СО ОДРЕДЕНИ ИНСТИТУЦИИ

ninja