16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Смртоносно насилство откако израелско момче исчезна на Западниот Брег

Насилството избувна за време на израелската потрага по исчезнато тинејџерско момче на окупираниот Западен Брег, при што еден Палестинец загина, а 25 се повредени во судирите со еврејските доселеници, јави ББС.

Израелските војници интервенираа откако десетици доселеници упаднаа во Ал-Мугајир, село во близина на Рамала, вооружени со пиштоли и камења. Немирите подоцна стивнаа.

Исчезнатиот Бенџамин Ахимеир (14) не е пронајден. Во тек е огромна потрага.

Исто така, израелските сили застрелаа и убија двајца Палестинци од Западниот Брег.

Едниот беше потврден од Хамас дека е локален командант на групата. Израелската војска соопшти дека Мохамед Дарагмех бил убиен во престрелка со нивните војници.

Насилството ескалира на Западниот Брег откако на 7 октомври започна војната меѓу Израел и Хамас во Газа, разгорена од нападот на Хамас врз јужен Израел, во кој загинаа околу 1.200 луѓе, главно цивили.

Израел е во состојба на висока готовност откако американски официјални лица изјавија дека иранскиот напад против Израел би можел да биде неизбежен. Иран вети дека ќе се одмазди за минатонеделниот смртоносен воздушен напад врз ирански дипломатски комплекс во Сирија, во кој загинаа неколку високи ирански воени лица.

Израел не коментираше, но нашироко се смета дека го извршил тој напад насочен кон елитните ирански сили Кудс.

Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека најмалку осум од повредените во насилството во Ал-Мугајир биле погодени од жив оган.

Сè уште не е јасно дали мажот кој загинал, 26-годишниот Џехад Абу Алија, бил застрелан од вооружен доселеник или израелски војник.

Армијата вели дека нејзините сили успеале да ги растераат доселениците кои влегле во селото. Војниците поставија блокади на патиштата во областа додека безбедносните сили продолжуваат со потрагата по израелското момче, кое рано во петокот ја напушти доселеничката станица, Малачи Хашалом.

Неговата сестра Хана, цитирана од новинската агенција АФП, рече дека е запознаен со областа, каде што често чувал овци.

Палестинското Министерство за здравство соопшти дека најмалку 460 Палестинци биле убиени од израелските сили или доселеници на Западниот Брег од 7 октомври.

Израелски извори велат дека најмалку 13 Израелци биле убиени таму од страна на Палестинци во истиот период.

Напливот на насилството на Западниот Брег ги поттикна САД, Велика Британија и Франција да воведат санкции за некои доселеници за прв пат.

Но, жртвите таму се помали од војната во Газа: повеќе од 33.600 жители на Газа, од кои повеќето цивили, се убиени за време на кампањата на Израел, соопшти Министерството за здравство на Хамас.

На 7 октомври вооружени лица, исто така, зеле повеќе од 250 луѓе како заложници. Израел вели дека од 130 заложници се уште во Газа, најмалку 34 се мртви.

Related posts

САД предупредија од руски кибернетски напади врз Украина

ninja

Израел врши воздушни напади на Западниот Брег и Сирија, убива командант на Хамас

admin

Вулин на “црната листа” на САД: Бил корумпиран и руски играч за дестабилизација на Балканот

admin

Тест за невиност за проценка на „моралот“

admin

Извештај: Измените на Кривичниот законик – услуга за корумпираните политичари

admin

Партиите лицитираат со плати, работниците сакаат достоинство

admin