16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Во Северна Македонија се одржуваат претседателски и парламентарни избори

Гласачите во Северна Македонија денеска излегуваат на двојни избори – претседателски и парламентарни.  

Канцеларијата на премиерот ја има вистинската моќ, а претседателот е главно церемонијален, така што парламентарните избори се поважни од двата натпревара. Опозициската централно-десничарска коалиција, која се поставува против условите на соседна Бугарија за кандидатурата на земјата во ЕУ, е фаворизирана да победи на двата избори,  јави АП.

Изборите за еднодомниот парламент се одржуваат во еден круг, додека претседателските избори се вториот круг од натпреварот во два круга што започна во април, при што кандидатот на десниот центар постигна голема предност пред актуелниот претседател од левиот центар.

Повеќе од 1.700 кандидати се натпреваруваат за 120 места во еднодомниот парламент. Има и три места резервирани за иселениците, но на последните избори, во 2020 година, излезноста беше премногу мала за да се пополнат тие места.

Едномесечната кампања се фокусираше на борбата против корупцијата, подобрување на забавената економија и ублажување на сиромаштијата, но главното жешко прашање беше околу борбата на Северна Македонија да се приклучи на Европската унија.

Барањата на соседна Бугарија бугарското малцинство во Северна Македонија да биде официјално признаено во уставот на земјата беа поддржани од владејачката левичарски центар, но опозиционите од десниот центар ги критикуваа како капитулација пред Бугарија.

Само мал дел од 1,84 милиони луѓе во земјата – нешто повеќе од 3.500 – се опишаа како Бугари на последниот попис во 2021 година.

Северна Македонија е кандидат за влез во европскиот блок од 2005 година, но со години беше блокирана поради спорот со соседна Грција, која се спротивстави земјата да се нарекува себеси Македонија, тврдејќи дека е во конфликт со грчкиот регион Македонија.

Тој спор беше решен во 2018 година со тоа што земјата се нарекуваше Северна Македонија. Но, Бугарија оттогаш ја блокира кандидатурата на земјата за ЕУ, велејќи дека ќе го укине своето вето само кога Северна Македонија ќе го измени својот устав.

Формалните преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија – и со другата кандидатка Албанија – започнаа во 2022 година и се очекува процесот да трае со години.

ВМРО-ДПМНЕ, партијата што ја предводи централнодесничарската опозиција, еднаш се закани дека ќе го раскине договорот со Грција за користење на името Македонија, но оттогаш ја ублажи својата реторика. Набљудувачите го посочуваат нејзиното членство во Европската народна партија и нејзините пријателски односи со германските демохристијани како доказ дека партијата нема да се обиде да се повлече од договорот.

Северна Македонија беше наведена и од Европската комисија и од владата на САД дека има проблем со корупцијата, а опозицијата го искористи ова прашање за време на кампањата.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и фаворит на изборите, Христијан Мицкоски, ја обвини владејачката коалиција на левиот центар дека претседава со „пандемија“ на корупција, иако досието на неговата сопствена партија е далеку од чисто. Последниот премиер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е бегалец од правдата во Унгарија.

Related posts

Јовановиќ: Економската криза е резултат на владините грешки

admin

ВЛАДАТА ЌЕ ГИ ВАДИ ОД КАЛ НЕПЛАЌАЧИТЕ НА СТРУЈА

ninja

„ЃАВОЛОТ Е ВО ДЕТАЛИТЕ“ – ШТО СОДРЖИ НОВИОТ ДОГОВОР МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО?

ninja

Нова пракса по измените на КЗ: Зошто застаруваат предмети?

admin

ММФ излезе со извештај за С.Македонија, се критикува задоцнувањето на даночната реформа

admin

НАТО: НЕМА ДОКАЗИ ЗА НАПАД ОД РУСИЈА ВРЗ ПОЛСКА

ninja