33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Грција го обвинува раководството на Северна Македонија за иредентизам

Грција во петокот го обвини раководството на Северна Македонија за поттикнување иредентизам и кршење на Договорот од Преспа, јавуваат грчки медиуми.

„Раководството на Северна Македонија продолжува да го крши Договорот од Преспа. Понатаму, се враќа на минатите дејствија кои укажуваат на иредентизам и целосно непознавање на историјата“, се вели во соопштението на МНР.

Тоа доаѓа откако претседателката на Северна Македонија Гордана Силјановска објави објава на платформата на социјалните мрежи Х во која се вели дека се сретнала со „делегација на Здружението на Македонците и децата бегалци од егејскиот регион на Македонија“.

„Раководството на Северна Македонија се повеќе и повеќе се оддалечува од добрососедските односи кои го сочинуваат јадрото на европското законодавство и меѓународното право“, додаваат од грчкото Министерство.

Related posts

Кој ќе ги добие клучните позиции во ЕУ по изборите?

admin

Шолц и Макрон ќе одржат тајна вечера во Париз пред посетата на Кси

admin

Избори се ближат, ветувања се нижат

admin

Инвестицискиот план на ЕУ за Западен Балкан е условен со реформи

admin

Брајб-Гејт: Вотергејт на Бајден?

admin

Преместување во ќелија, мобилни телефони, оружје… Кој е ценовникот во затворите? Корупцијата цвета, а условите никакви

admin