12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Османи во Белград: ОБСЕ е посветено за партнерството со Србија

Претседавачот со ОБСЕ, министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, ја заврши дводневната посета на Србија, соопшти неговиот кабинет.

Претседавачот Османи се сретна со премиерката Ана Брнабиќ и првиот вицепремиер одговорен за надворешна политика и безбедност и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. Тие разговараа за актуелната политичка клима и напредокот на земјата во реформите поврзани со демократизацијата, безбедноста, медиумите, владеењето на правото и човековите права. Претседавачот Османи ја потврди силната посветеност на ОБСЕ за партнерството со Србија и соработката во клучните реформски области, како и останувањето ангажирано во регионот.

„Во Југоисточна Европа имаме заеднички предизвици: помирување и градење доверба, борба против корупцијата и климатските промени. Ова се првите три приоритети за нашиот регион“, рече Османи. „ОБСЕ останува посветена на поддршката на регионот и пошироко во решавањето на нашите заеднички предизвици за градење подобра иднина“.

Претседавачот разговараше и со претседателот на Националното собрание, Владимир Орлиќ, за работата на Парламентот на младинскиот ангажман, етиката, родовата еднаквост и еколошките прашања. Во разговорите со шефицата на српската делегација во Парламентарното собрание на ОБСЕ, Сандра Божиќ, Османи разговараше за начините за натамошно зајакнување на соработката меѓу Србија и Парламентарното собрание на ОБСЕ.

Претседавачот Османи оствари заедничка средба со министерот за човекови и малцински права и социјален дијалог, Томислав Жигманов, вршителот на должноста директор на Координативното тело за општините Прешево, Бујановац и Медвеѓа, Данијела Ненадиќ и шефот на Советот на македонското национално малцинство. и Неформална координација на советите на националните малцинства, Борче Величковски. Тие разговараа за поддршката на Србија и Мисијата на ОБСЕ во Србија за работа околу човековите и малцинските права, вклучително и развојот на Националната стратегија за човекови права.

„Нашето мото како претседавање со ОБСЕ во 2023 година е: „Се работи за луѓето“. Ова е клучен двигател зад сето она што го правиме како претседател и ја одразува важноста што им ја придаваме на правата на луѓето и социјалната кохезија како дел од патот кон подобрување на нашите општества“, рече претседателот Османи.

Османи се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Србија, Јан Браату и персоналот на мисијата, на разговори за достигнувањата на мисијата и тековните проекти. Тој, исто така, имаше можност да се сретне со жени и полицајци од националните малцинства обучени од Мисијата како дел од нејзината поддршка на Мрежата на жени полицајци и Здружението за професионална полиција.

За време на теренската посета на Бујановац, Османи учествуваше на дискусија на тркалезна маса со групи од граѓанското општество, фокусирана на младински и безбедносни прашања во мултиетничките општини во јужна Србија.

“Сметајте на нас за поддршка на гласовите на младите и младинските иницијативи кои поттикнуваат дијалог и солидарност со младите генерации“, рече Османи. „Овие напори имаат значително влијание врз животите на луѓето и нè движат кон поодржлив, безбеден и стабилен регион“.

Related posts

КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО ЕУ: „СРАМНИ ПОСТАПКИ“

ninja

Бесплатни карти за патување на младите низ ЕУ

admin

Ковачевски – Осуда за одлуката на Русија за признавање на Доњецк и Луганск како самонаречени „Народни републики“

ninja

САД ја обвинија Русија дека користи „брутални методи“ во Украина

ninja

Рама: ЕУ да ја казни Србија

admin

КФОР најавува повлекување од општините на северно Косово

admin