12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Турција гласа на клучни избори

Турците гласаат во неделата на еден од најважните избори во 100-годишната историја на модерна Турција, што може или да го собори претседателот Тајип Ердоган и да го запре се поавторитарниот пат на неговата влада или да воведе трета деценија од неговото владеење, пишува Ројтерс.

Гласањето ќе одлучи не само кој ја води Турција, земја-членка на НАТО со 85 милиони жители, туку и како ќе се управува, каде се движи нејзината економија во услови на длабока криза на трошоците за живот, како и за обликот на нејзината надворешна политика, непредвидливи кривини.

Анкетите му даваат мало водство на главниот противник на Ердоган, Кемал Киличдароглу, кој ја предводи алијанса од шест опозициски партии, но доколку некоја од нив не успее да добие повеќе од 50 отсто од гласовите, ќе има втор круг избори на 28 мај.

Гласачите, исто така, ќе изберат нов парламент, најверојатно тесна трка меѓу Народната алијанса која ја сочинуваат конзервативната исламистичка коренита АК партија (АКП) на Ердоган и националистичката МХП и други, и Националната алијанса на Киличдароглу формирана од шест опозициски партии, вклучително и неговата секуларистичка Републиканска народна партија (ЦХП), основана од основачот на Турција Мустафа Кемал Ататурк.

Гласачките места беа отворени во 8 часот и ќе се затворат во 17 часот. Според турските закони, известувањето за какви било резултати е забрането до 21 часот. До доцна во недела може да има добар показател дали ќе има втор круг гласање за претседателската функција.

Related posts

Тасевски: Упадот во Контролата за летање е рамно на тероризам

admin

Брисел притиска Белград и Приштина да ги спроведат договорите

admin

Министерот Тошковски се сомнева дека изборите во Тетово ќе бидат демократски

admin

Министер на Курти допатува на средба кај Ахмети, реагира Касами

admin

Игнорирани критики за европското знаменце

admin

МАКЕДОНСКИТЕ И БУГАРСКИТЕ ИСТОРИЧАРИ БЕЗ ДОГОВОР ЗА ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА

ninja