8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Турција гласа на клучни избори

Турците гласаат во неделата на еден од најважните избори во 100-годишната историја на модерна Турција, што може или да го собори претседателот Тајип Ердоган и да го запре се поавторитарниот пат на неговата влада или да воведе трета деценија од неговото владеење, пишува Ројтерс.

Гласањето ќе одлучи не само кој ја води Турција, земја-членка на НАТО со 85 милиони жители, туку и како ќе се управува, каде се движи нејзината економија во услови на длабока криза на трошоците за живот, како и за обликот на нејзината надворешна политика, непредвидливи кривини.

Анкетите му даваат мало водство на главниот противник на Ердоган, Кемал Киличдароглу, кој ја предводи алијанса од шест опозициски партии, но доколку некоја од нив не успее да добие повеќе од 50 отсто од гласовите, ќе има втор круг избори на 28 мај.

Гласачите, исто така, ќе изберат нов парламент, најверојатно тесна трка меѓу Народната алијанса која ја сочинуваат конзервативната исламистичка коренита АК партија (АКП) на Ердоган и националистичката МХП и други, и Националната алијанса на Киличдароглу формирана од шест опозициски партии, вклучително и неговата секуларистичка Републиканска народна партија (ЦХП), основана од основачот на Турција Мустафа Кемал Ататурк.

Гласачките места беа отворени во 8 часот и ќе се затворат во 17 часот. Според турските закони, известувањето за какви било резултати е забрането до 21 часот. До доцна во недела може да има добар показател дали ќе има втор круг гласање за претседателската функција.

Related posts

САД избегна банкрот, Конгресот изгласа да се зголеми лимитот на долгот

admin

ВУЧИЌ УТРЕ НА СРЕДБА СО ЛАЈЧАК И ЕСКОБАР ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО КОСОВО

ninja

Амнестии и споменици за дефокус од реалните проблеми?

admin

ОТВОРЕНА ВРАТА ЗА АА, ДИФЕРЕНЦИРАЊЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ И ЛЕВИЦА

ninja

Ривалството меѓу Рама и Курти се прелева на македонски терен?

admin

О’Саливен дојде со јасна порака за Србија: време е за воведување санкции кон Русија

admin