23.8 C
Скопје
13 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Османи се стретна со Кралот Чарлс Трети

Министерот за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Бујар Османи, денеска беше пречекан во Палатата Сент Џејмс во Лондон на прием кај Неговото Величество Кралот Чарлс Трети.
„Благодарност за силната британска поддршка за Северна Македонија. Негуваме одлични политички и економски односи, кои континуирано ги градиме во духот на меѓусебното пријателство и силно партнерство. Кралот Чарлс има убави спомени од неговата историска посета на Скопје и Охрид, во 1998 година. Оваа година одбележуваме јубилеј – три декади од воспоставување на нашите дипломатски односи“, напиша Османи на Фејсбук.

Related posts

Пет начини како вештачката интелигенција може да го уништи светот

admin

Мицкоски поднесе законски измени за трансформација на Владата

admin

Реагира Алтернатива на Гаши: Оставките на ДУИ се ПР-сценарио, тонете во вашата кал

admin

Бесими – Автопатиштата на Бехтел и Енка ќе донесат економски развој

ninja

Путин ќе ја признае „независноста“ на сепаратистичките региони во источна Украина

ninja

Се приближува крајот на скринингот, сеуште не се наѕира договор за уставните измени

admin