25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Кина и Русија испраќаат воени бродови во близина на Алјаска, САД одговараат со разурнувачи на морнарицата

Единаесет воени бродови од Кина и Русија, откриени дека работат во близина на Алеутските острови минатата недела, биле пречекани од четворица уништувачи на американската морнарица, изјавија двајцата американски сенатори на Алјаска.

Двајцата републикански сенатори, Ден Саливан и Лиза Мурковски, издадоа заедничко соопштение за вестите во саботата вечер во кое се вели дека биле информирани за операцијата.

„Веќе неколку дена сме во близок контакт со раководството на командата на Алјаска и добивме детални доверливи брифинзи за странските бродови“, рече Мурковски.

„Упадот на 11 кинески и руски воени бродови кои работат заедно – во близина на брегот на Алјаска – е уште еден потсетник дека влеговме во нова ера на авторитарна агресија предводена од диктаторите во Пекинг и Москва“, рече Саливан.

Војната во Украина и кинеско-тајванските тензии ги заострија односите на САД со двете земји. „Овој потег е многу провокативен“, изјави Брент Садлер, пензиониран капетан на морнарицата и виш научен соработник во десноориентираната фондација Херитиџ, за Вол Стрит Журнал.

Иако во изјавата на сенаторите се сугерираше дека пловилата минуваат низ водите на САД, Северната команда изјави дека комбинираните сили се чини дека не навлегле на територијата на САД. „Воздушните и поморските средства под наша команда спроведоа операции за да ја осигураат одбраната на Соединетите држави и Канада. Патролата остана во меѓународните води и не се сметаше за закана“, се вели во соопштението на Журнал.

Командата не одговори веднаш на барањето на USA TODAY за коментар, ниту пак Стејт департментот. Не можеше да се дојде ниту до кинеската и руската амбасада.

Related posts

ДРЖАВАТА ВО ПОГРЕШЕН ПРАВЕЦ

ninja

Академик Беџети за Инбокс7: Ако платите и пензиите не се зголемуваат на ниво на инфлација, социјалната ситуација уште повеќе ќе се влошува

admin

Бајден: Нема да му се поклонам на Путин

admin

Харадинај: Курти уште денеска да поднесе оставка, премал е да ја смени ориентацијата на Косово

admin

Осуден разбојник бил ослободен од затворски полицаец во Идризово

admin

Украинската амбасада повика, но македонското МНР потсетува: Учеството во странска војска е кривично дело

ninja