38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

Која земја произведува најмногу велосипеди во Европа?

Во 2022 година во ЕУ се произведени вкупно 14,7 милиони велосипеди, соопшти Евростат, пренесува Инбокс7.

Оваа бројка претставува зголемување од 10% во производството на велосипеди во споредба со претходната година (2021) и зголемување од 29% во текот на една деценија од 2012 до 2022 година.

Најголем производител во 2022 година беше Португалија (2,7 милиони единици), потоа Романија (2,6 милиони), Италија (2,5 милиони), Германија (1,7 милиони) и Полска (1,0 милиони).

Возењето велосипед го поттикнува индивидуалното здравје и благосостојба и, со потенцијална замена за користење на приватни автомобили, придонесува за намалување на загадувањето на воздухот. Тоа е еколошки и здравствено свесен начин на транспорт.

Related posts

Пијанистката Илинка Манова изведува дела од македонски автори низ САД

admin

АМНЕСТИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА УСТАВНИ ИЗМЕНИ?

ninja

Законот за извршување предизвикува конфузија -Бришењето на застарените долгови тешко остварливо, поднесени иницијативи пред уставен суд

admin

ДОСТОИНСТВОТО НА СТУДЕНТИТЕ ПОМАЛКУ ВРЕДНО ВО БУЏЕТОТ ЗА 2023

ninja

Груби и Рустеми ја притискаат кинеската „Синохидро“, патот Кичево-Охрид да заврши до крај на 2023 година

admin

Цингел: На ЕУ и се брза, но Србија го чека исходот од изборите во САД

admin