18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ретка достоинствена прослава на независноста од една балканска држава

Ретко која балканска земја можеше да организира ваков импресивен дочек во Брисел како оној што беше организиран по повод Денот на независноста на Северна Македонија, јавува дописничката на ТВ Клан од Брисел, Ериса Зикај,  пренесува Инбокс7.

Убавината на замокот Света Ана, здивот што го нуди во својата градина и слатката музика на дуетот на инструменталистите понудија елеганција што се среќава само на ниво на приеми организирани од земјите-членки на Европската унија.

Министерот за надворешни работи (МНР), Бујар Османи, покажа дека политичката порака се пренесува правилно кога е проткаена со силата на сликата.

Претставниците на институциите на Европската Унија и НАТО го слушаа говорот на министерот, каде клучната порака беше постепена интеграција на земјите од Западен Балкан:

„Европските лидери одговорија на нашиот повик за поголема интеграција пред членството. Оваа идеја ја промовираме една година и оваа идеја сега е поддржана од претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, претседателот на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен и претседателот на Економско-социјалниот комитет, Оливер Ропке, присутни со нас овде. Претседателот на Европскиот совет ја дефинираше 2030 година како година во која имаме за цел да постигнеме конвергенција меѓу аспирациите на земјите на патот кон членство и внатрешните реформи на Европската Унија. Немаме луксуз на време. Мора да обезбедиме опипливи придобивки за граѓаните. Нашите граѓани треба да ги видат придобивките од интеграцијата пред членството“, изјави министерот Османи.

Оваа порака доаѓа во клучниот момент во посветеноста на европските институции за забрзување на интегративниот процес, како и за постепена интеграција на земјите аспиранти во Европската унија пред полноправно членство. Пораката доаѓа и пред финализирањето на скрининг-процесот предвиден за месец ноември, кој следи по конкретното отворање на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ.

Related posts

ТАРАВАРИ: БИ ПОДДРЖАЛЕ И МАЛЦИНСКА ВЛАДА, НО ПОДГОТВЕНИ СМЕ И ДА РАКОВОДИМЕ СО ОДРЕДЕНИ ИНСТИТУЦИИ

ninja

НÈ НАПРАВИВТЕ ГОРДИ СО ПОЖРТВУВАНОСТА

ninja

ВО ПОТРАГА ПО ФЕНИКСОТ

admin

Цвета градежниот бизнис (статистики)

admin

Мицкоски: Кога ќе дојдеме на власт подготвени сме да репреговараме за Договорот со Бугарија, ако тоа не успее, ќе побараме 61 пратеник за негово поништување

ninja

СТАПУВА НА СИЛА ЕВРОПСКАТА ЗАБРАНА ЗА РУСКОТО ДИЗЕЛ ГОРИВО

ninja