12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Груевски: Зоран Заев стои зад мојот прогон, му помага Христијан Мицкоски

Прашањето за враќањето на Никола Груевски, поранешниот премиер на Северна Македонија, од политичкиот азил што го ужива во Унгарија станува се поактуелно. Имено, голема политичка бура предизвика изјавата на министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, дека најдобро би било Груевски да се врати во земјава, бидејќи „зборуваме за човек кој знае се за земјата, но тој е во друга земја“, пишува белградскиот весник „Политика“, пренесува Инбокс7.

„Иако јас лично мислев дека во 2016 година ДУИ раскинала со Никола Груевски, Османи сведочеше дека тајно комуницираат и си помагаат, како и дека заедно работат за негово враќање. Од тие причини, Владата (Коалицијата СДСМ и ДУИ) го смени Кривичниот законик, за да биде во функција на враќање на Груевски“, изјави Изет Меџити, лидерот на Демократското движење, кој излезе од ДУИ.

Раководството на матичната партија на Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕ, кое деновиве, според медиумите, е во конфликт со Груевски, истакна дека изјавата на Османи е потврда за интензивната комуникација меѓу партијата ДУИ и поранешниот премиер кој е во политички азил. во Унгарија, додека во официјалните декларации од седиштето на партијата СДСМ стои дека во моментот кога ќе влезе во Северна Македонија, Никола Груевски ќе започне со издржување на затворската казна, согласно одлуките на судот.

Поранешниот македонски премиер во политички егзил во Будимпешта, Никола Груевски, во интервју за „Политика“ вели дека политичкиот прогон против него продолжува со ист интензитет како и во последните шест-седум години.

„Зоран Заев, кој неуморно се посветува на мојот политички прогон и на прогонот на моите поранешни соработници, сè уште има најголемо влијание врз обвинителството, судството и медиумите. Тој лично се занимавал со судии, обвинители и медиуми, понекогаш и вршејќи лично политичко влијание, понекогаш и финансиско, додека контролира голем дел од функционерите и пратениците на СДСМ.Покрај неговата опсесивна посветеност на мојот случај, тој е подеднакво енергично посветен да ги инвестира своите незаконски стекнати добивки во странство и да го зголеми своето богатство преку енергетскиот сектор, производство на марихуана, градежништво и други бизниси во Македонија што ги контролира“, рече Груевски.

Според него, за претставниците на меѓународната заедница во Македонија и пошироко, јасно е дека Заев ја попречува работата на правосудниот систем за остварување политички и бизнис цели. Но, нагласи Груевски, „нивната толеранција лежи во тоа што Заев ја заврши нивната голема работа со Договорот од Преспа и со Договорот со Бугарија. Но прашање е до кога ќе ги толерираат неговите активности“.

Тој рече дека постои блиска соработка меѓу Мицкоски и Заев. „Во меѓувреме, јавна потврда од министерот за внатрешни работи и потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, за соработката меѓу Заев и Мицкоски, кога во интервју за македонските медиуми истакна дека Заев го информирал Претседателството на партијата за содржината на разговорот со Мицкоски на партискиот состанок во седиштето на СДСМ.Вака објавија медиумите и јас се повикав.Затоа тоа веќе не е тајна информација, ниту непроверена.За жал, наместо да се ангажира да го победи Заев на политичката сцена и да помогне да се запре неправдата што ми ја направи мене и моите соработници од политичкиот прогон, Мицкоски стана најголемиот сојузник на тој што ја создаде оваа неправда и сè уште го диктира тој политички прогон. Заев направи непроценлива штета на Македонија. Сега веројатно на сите им е јасно дека медиумската мета под контрола на Мицкоски не сум Заев, туку јас, секој ден и во секој случај, но ова е мал проблем. Најголем проблем се позициите на Заев за националните прашања. Вклучувањето на Бугарите во Уставот е помал проблем, бидејќи следат потешки прашања – прашања за идентитетот, историјата и јазикот на македонскиот народ. Знаејќи ги јавно искажаните позиции на Заев дека ние и Бугарите сме ист народ, кои ги изјави во интервју за бугарските медиуми, а кои ги виде македонската јавност, се прашувам што ќе биде со Македонија по изборите наредните ако тој продолжува да го држи во заложништво лидерот на опозицијата“, рече Груевски.

Коментирајќи ја изјавата на Мицкоски дека Груевски се договорил со властите да го ослободи со измена на Кривичниот законик, за што ветил услуга, Груевски одговори: „Помина повеќе од месец и половина од измената и сега е сосема јасно дека неговата промена не е за мене, како што некои сакаат да ја наметнат и да ја претстават во јавното мислење.Тоа беше валкан спин, со краток рок на траење.Ако беше така, ако неговата промена беше во мој интерес, ќе бев месец и пол во Скопје и ќе го водевме овој разговор во Македонија.Сепак, како што гледате и знаете, јас сум во Будимпешта, со скоро исто толку судски случаи за политички прогон.Но, ако следната година, во август, на власт дојде нова влада без партијата СДСМ, Заев и многу други први на власт, врз основа на овие членови од Кривичниот законик, каде што се намалуваат казните, нема да бидете може да се гони за злоупотреба на службената положба во првите три и пол години, но само во последните две. Тоа е еден вид амнестија за него и за другите од истиот табор“.

Овие измени во Кривичниот законик, според него, имаат мало влијание врз неговиот случај.

“Се додека трае политичкиот прогон против мене, не можеме да зборуваме за мое враќање во Македонија“, додаде Груевски.

„Дали судот во иднина ќе може да се ослободи од канџите на Заев зависи од неколку фактори. Но, кога се работи за политички прогон од Македонија, знам дека обвинителите не обвинуваат, а судиите не судат. само формално.Се разбира дека одредени политичари обвинуваат, судат и се задолжени за медиумска пропаганда“, рече Груевски.

За обвинувањата за блискост со ДУИ, Груевски вели: „Овие изјави на албански и македонски политичари кои се блиски до Мицкоски и Заев се дел од фолклорот, кој го набљудуваме околу еден месец.”

„Во основата на се е стравот од моето евентуално враќање во државата. На прво место е односот на некои политичари кон мене во последните пет-шест години, но и нивната неспособност и неконкурентност кога е во прашање водењето на државната економија и општата насока на државата, како и криминалните и коруптивните мотиви, затоа, всушност, некои политичари се во политиката“, рече Груевски.

„Сите овие или такви политички прогони, порано или подоцна, паѓаат на овој или оној начин, но некои незрели политичари во Македонија ова не го разбираат и мислат дека ќе бидат вечно моќни и дека ќе можат да ги држат институциите во заробеништво во нивните канџи засекогаш.Во моментов имаме голема инволвираност на властодршците во македонската политика за да не се случи тоа наскоро, пред се поради нивниот личен интерес и страв.И колку долго ги играат овие дворски игри – земјата е тоне во сите области: моралните вредности пропаѓаат, економијата тоне, корупцијата и криминалот цветаат, правниот систем е деградиран, системот на институции не функционира, нема правна држава и луѓе од сите националности си заминуваат земјата масовно владее и тотална апатија. Многу е очигледно дека многу е изгубено за прашањето на суверенитетот на државата. во нивна надлежност. Значи се изгуби суверенитетот“, изјави Груевски во интервјуто за „Политика“.

 

 

 

 

Related posts

Гаши: Бојкот на Собранието, ако не биде изгласан нашиот кандидат за член на ДИК

admin

Полни пазари, празни фрижидери

admin

Ужасен топлотен период во Аризона, 55 дена температурите не се спуштија под 45 степени целзиусови

admin

Анализираат и стручни и нестручни лица! Колку долго ќе трае реконструкцијата на мостот „Беласица“?

admin

Ременски: Палевски водел терористичка група, имале списоци за ликвидации

admin

НОВИОТ ИНЦИДЕНТ ВО ОХРИД ЈА РАЗЛУТИ БУГАРИЈА

ninja