2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

Австрија започна со работа за да ја претвори куќата од жолти тули во која е роден Адолф Хитлер во полициска станица, во долгогодишен обид да спречи зградата да стане аџилак за неонацистите.

По децении спор за сопственоста и судбината на родното место на диктаторот во Браунау ам Ин, во близина на границата на Австрија со Германија, австриската влада ја експроприра зградата во 2017 година. Министерството за внатрешни работи тогаш објави дека планира да ја претвори во полициска станица, каде ќе биде сместен и центар за обука за човекови права за полицајци.

Фотографиите и видеото покажаа како работниците поставуваат ограда во понеделникот и се подготвуваат за градежните работи, кои се очекува да траат околу две години. Полицијата треба да се всели во зградата во 2026 година.

 

Related posts

Ковачевски: САД, ЕУ и ние имаме заеднички интерес

admin

Анкета на МКД: Мицкоски и Ахмети најпопуларни политичари

admin

Ќе продолжиме да го поддржуваме украинскиот народ, рече Бајден по телефонскиот разговор со Зеленски

ninja

ЗОШТО АНКЕТИТЕ ГО ВРАТИЈА ГРУЕВСКИ НА „БЕЛ КОЊ“?

ninja

Две третини од државниот врв во посета на САД

admin

НА БАЛКАНОТ, ЗАГАДУВАЊЕТО ГИ ЗАТНУВА РЕКИТЕ КОИ НЕКОГАШ БИЛЕ НЕДОПРЕНИ

ninja