15.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАНАУКАСВЕТ

Овој е најопасниот хакер на светот

18-годишен хакер кој обелодени видеа од претстојната игра Grand Theft Auto (GTA) е осуден на неопределена болничка изолација, јавува Би-Би-Си, пренесува Инбокс7.

Арион Куртај од Оксфорд, со албанско потекло и образован во елитни училишта во Оксфорд, е аутист. Неговите родители се разведени, а мајка му работи како медицинска сестра.

Куртај беше клучен член на меѓународната банда Lapsus$. Нападите на бандите врз технолошките гиганти, вклучувајќи ги Uber, Nvidia и Rockstar Games ги чинеа фирмите речиси 10 милиони долари.

Во рочиштето против него, судијата рече дека вештините и желбата на Куртај да изврши сајбер криминал значи дека тој и понатаму е висок ризик за јавноста.

Тој ќе остане доживотно во болница се додека лекарите го сметаат за ризик.

Судот слушна дека Куртај бил насилен за време на неговиот престој во притвор со десетици пријави за повреда или материјална штета.

Лекарите сметаа дека Куртај не е способен да му се суди поради неговиот тежок аутизам, па од поротата беше побарано да утврди дали тој ги извршил наводните дела или не, а не дали тоа го сторил со криминална намера.

Евалуацијата на менталното здравје користена како дел од сослушувањето рече дека тој „продолжил да изразува намера да се врати на сајбер криминалот што е можно поскоро. Тој е многу мотивиран“.

На поротата и беше кажано дека додека бил на условна слобода за хакирање на Nvidia и BT/EE и под полициска заштита во хотелот Travelodge, Куртај продолжил со хакирањето и го извршил своето најозлогласно хакирање.

И покрај тоа што му беше одземен лаптопот, Куртај успеа да ја хакира Rockstar, компанијата која стои зад GTA, користејќи Amazon Firestick, неговиот хотелски ТВ и мобилен телефон.

Куртај украл 90 клипови од необјавениот и многу очекуван Grand Theft Auto 6.

Тој го хакираше внатрешниот систем за пораки Slack на компанијата за да напише: „Ако Rockstar не ме контактира на Telegram во рок од 24 часа, ќе почнам да го објавувам изворниот код“.

Потоа ги објави клиповите и изворниот код на форум под корисничкото име TeaPotUberHacker.

Повторно беше уапсен и задржан во притвор до неговото судење.

На почетокот на овој месец беше објавен трејлерот за GTA 6 кој достигна 128 милиони прегледи на YouTube за само 4 дена.

На рочиштата за изрекување на пресудата, тимот на одбраната на Куртај тврдеше дека успехот на трејлерот на играта покажал дека хакирањето на Куртај не предизвикало сериозна штета на развивачот на играта и побара ова да биде вклучено во реченицата.

Но, судијата Лис рече дека има вистинска штета предизвикана од многу други хакери врз поединци и компании што ги нападнал со Lapsus$.

Самата Rockstar Games му кажа на судот дека хакирањето ги чинело 5 милиони долари за да се опорави од плус илјадници часови на персоналот.

Друг член на Lapsus$, кој има 17 години и не може да биде именуван поради неговата возраст, беше прогласен за виновен на истото судење, кое траеше шест недели пред судот во Саутворк.

Тој работеше со Куртај и другите членови на Lapsus$ за да го хакира технолошкиот гигант Nvidia и телефонската компанија BT/EE и да украде податоци пред да побара откуп од четири милиони долари, кој не беше платен.

Тие, исто така, краделе директно од поединци преку нивните паричници со криптовалути.

17-годишното момче беше осудено на 18-месечен налог за рехабилитација на младите, вклучувајќи интензивен надзор и забрана за користење на VPN преку Интернет.

Покрај хакирањето, момчето беше осудено и за, како што рече судијата, „одвратна и застрашувачка шема на следење и малтретирање“ на две млади девојки.

Куртај и 17-годишникот се првите членови на групата Лапсус$ осудени, но се верува дека другите се уште се на слобода.

Смелите напади на бандата во 2021 и 2022 година го шокираа светот на сајбер безбедноста. Групата од Велика Британија и од Бразил, пред судот беа опишани како „дигитални насилници“.

Бандата – за која се сметаше дека се претежно тинејџери – користела измамнички трикови и компјутерско хакирање за да добие пристап до мултинационалните корпорации како Мајкрософт, технолошкиот гигант и дигиталната банкарска групација Револут.

За време на нивната активност, хакерите редовно ги прославуваа своите злосторства и ги исмеваа жртвите преку апликацијата за социјално вмрежување Телеграм на англиски и португалски.

Ова ги наведе американските сајбер власти да издадат долг извештај за Lapsus$ и други тинејџерски хакерски банди. Извештајот заклучува дека Lapsus$ „јасно покажа колку е лесно за неговите членови (малолетни, во некои случаи) да се инфилтрираат во добро заштитени организации“.

Не е јасно колку пари Lapsus$ заработи од своите сајбер криминали. Ниту една компанија јавно не призна дека им платила на хакерите, а хакерите не ги објавија лозинките на запленетите паричници со криптовалути.

 

Related posts

ДАНЕЛА АРСОВСКА И ВМРО-ДПМНЕ ПРЕД РАЗДЕЛБА

ninja

Франција не сака канцеларија на НАТО во Јапонија

admin

Милошоски: Резолуцијата на Бундестагот е добра, е резултат на реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ

admin

Временска прогноза за наредната недела

admin

Ковачевски контра ЕУ за Кривичниот законик – исти закони имаат европските земји

admin

Вархеји ги обелодени четирите договори постигнати во Тирана

admin