10.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

ВМРО-ДПМНЕ се спрема за “Пржинската влада”, нема да го гласа Џафери за премиер

Северна Македонија е се поблиску до изборот на новата техничка влада која што треба да раководи со државата во последните 100 дена пред пролетните избори, коишто треба да се одржат на 8 мај, јави ДВ.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ сè уште не ги обелоденува имињата на двајцата министри и замениците со коишто треба да партиципира во „Пржинската влада’. Одлуката треба да се финализира в четврток (11 јануари) за кога партијата има закажано средби на највисоките органи на партијата – Извршниот и Централниот комитет на партијата, каде ќе се разговара за имињата на партиските кандидати за министри и заменици-министри.

Како можен кандидат за нов министер за внатрешни работи се споменува Наќе Чулев, кој претходно беше технички министер на чело на МВР. Тој деновиве е зачестено присутен во јавноста, изразувајќи критики за работата на МВР за кое оценува дека е „високо партизирано, пренатрупано со нововработен, неквалитетен и нестручен кадар, кој не може да испорача резултати, а немотивираноста и апатијата е главна карактеристика на безбедносниот систем“.

Опозицијата ќе партиципира во 100 дена влада, но не е расположена да му ја даде поддршката на Талат Џафери за технички премиер. За време на Божиќните празници, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат за техничката влада, одговори дека неговиот став е јасен и ќе го соопшти и на Централниот и на Извршниот комитет на партијата.

„Талат Џафери не ја заслужува поддршката на ВМРО-ДМНЕ и ќе се воздржиме од гласање“, рече Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања пред Соборниот храм во Скопје.

Во декември минатата година во гостувањето во Клик Плус на ТВ21, Талат Џафери, за противењето тој да биде премиер во последните 100 дена Влада, изјави дека имало слични реакции и кога беше предложен за министер за одбрана во владата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Никола Груевски, а имало реакции и кога беше предложен за претседател на Собранието.

Главна задача на техничката влада е да ги организира изборите. Во текот на нејзиното функционирање не може да има вработувања, унапредувања и инвестиции.

Related posts

Кабинет на Ковачевски: За осуда е неинтонирањето на македонската химна и истакнување недржавни знамиња

admin

Мицкоски: Треба да се знае дека не одлучува Ахмети дали ДУИ ќе ја напушти владата

admin

КОЈ СЕ КРИЕ ЗАД ДОЈАВИТЕ ЗА БОМБИ?

ninja

Приведено лице барано со потерница

admin

ЕК загрижена од измените на Кривичниот законик

admin

Управувањето со отпадот главен еколошки предизвик, а имплементацијата на законите за него потфрла

admin