8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бројот на милионери ќе се зголеми за 85% во БРИКС

Милионерската популација во земјите на БРИКС ќе забележи значителен пораст во следната деценија што ќе придонесе за најголемото зголемување на богатството кај која било група нации, според неодамнешниот извештај на Хенли и партнери, пренесува Инбокс7.

Бројот на милионери во земјите на БРИКС – кои заедно поседуваат 45 трилиони долари инвестициско богатство – се предвидува да се зголеми за 85% во следните 10 години, забележа консултантската компанија за миграција за инвестиции во својот извештај објавен во партнерство со глобалната разузнавачка компанија New World Wealth.

Блокот БРИКС, кој е составен од Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, се прошири за да ги вклучи Египет, Етиопија, Иран, Обединетите Арапски Емирати оваа година, а Саудиска Арабија исто така треба да се приклучи на блокот.

Во моментов, во групата има 1,6 милиони физички лица со средства за инвестирање од повеќе од еден милион.

 

Related posts

Осомничениот за протекување доверливи документи изведен пред суд

ninja

Османи смирува: Изјавата на Макрон е погрешно разбрана

admin

Предвидувањата на Баба Ванѓа за 2024 година: Атентат на Путин, огромна економска криза

admin

КОИ СЕ НАЈПРОФИТАБИЛНИ ДЕЈНОСТИ ВО С.МАКЕДОНИЈА? НАД 90% ОД ВРАБОТЕНИТЕ СЕ ВО МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА

admin

Анкета: Екстремно десничарската АфД е втората најсилна партија во Германија

admin

Донесен деловник за уставните измени, формулацијата „20 проценти“ не се чепка

admin