4.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

“Моето сеќавање е добро, по ѓаволите”, гневно реагираше Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден возврати со гнев откако истрагата покажа дека злоупотребувал тајни досиеја и не се сеќава на клучните животни настани, јавува Би-Би-Си, пренесува Инбокс7.

„Моето сеќавање е добро“, инсистираше тој на ненадејната прес-конференција.

Тој емотивно одговорил на тврдењето на кое не можел да се сети кога починал неговиот син, велејќи: „Како, по ѓаволите, се осмелува да ја праша?

Истрагата откри дека Бајден „намерно задржал и открил“ доверливи досиеја, но одлучил да не го обвини.

Специјалниот советник на Министерството за правда, Роберт Хур, утврди дека Бајден неправилно криел доверливи документи поврзани со воената и надворешната политика во Авганистан откако служел како потпретседател.

Во жестокиот извештај од 345 страници, објавен претходно истиот ден, се вели дека меморијата на претседателот има „значајни ограничувања“.

Иако Бајден се обиде да ги отфрли прашањата на новинарите за неговата возраст и ментална острина, тој ненамерно го нарече египетскиот лидер Абдул Фатах ал-Сиси како „претседател на Мексико“.

Запрашан да го коментира најновото во војната меѓу Израел и Газа, тој рече: „Мислам дека како што знаете прво, претседателот на Мексико, Сиси, не сакаше да ја отвори портата за да дозволи хуманитарна помош да дојде внатре“.

Хур го интервјуираше 81-годишниот претседател пет часа како дел од истрагата.

Специјалниот советник, републиканец назначен на оваа улога од државниот обвинител на Бајден, Мерик Гарланд, рече дека не се сеќава на Бајден кога бил потпретседател (од 2009 до 2017 година), ниту „дури за неколку години, кога починал неговиот син Бо“. (2015).

На прес-конференцијата во четвртокот вечерта, емотивно појавување на г. Бајден ги нападна пасусите што предизвикуваат сомнеж во неговото сеќавање на настаните.

„Искрено, кога ми го поставија прашањето, си помислив, тоа не е нивна проклета работа“, рече тој.

„Не ми треба никој да ме потсетува кога тој [Бо Бајден] почина.

Related posts

Дали Мицковски и Ковачевски договорија широка владина коалиција?

admin

Министерот по име Фатмир (не)оди против студентите Албанци

admin

Спасовски: Процесот е прашање на институции, не на поединец

admin

Ривалството меѓу Рама и Курти се прелева на македонски терен?

admin

Пак сме пред „историска седмица“

admin

РАДЕВ ГО ПОВИКА ПЕНДАРОВСКИ ДА СЕ ДРЖИ ДО ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА

ninja