30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Измени на Кривичниот законик во интерес на сегашни и бивши функционери?

Пратениците на опозицијата се против предложените измени на Кривичниот законик во Собранието, за кои велат дека власта прави уште една злоупотреба при носењето закони со европско знаменце по скратена постапка, со цел да спаси свои функционери од кривично гонење.

Реакциите доаѓаат откако Владата предложи измени на Кривичниот законик, со кои се предвидува за неколку години да се намалат затворските казни за дела поврзани со злоупотреба на службена должност и овластувања на функционери, службени и одговорни лица во јавни претпријатија и установи.

 

Овој проект покажува дека власта се спрема за опозиција, смета пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Тој за Радио Слободна Европа вели дека овој потег на власта е погрешен, особено дека доаѓа во време кога земјава е под силни критики за корупција и деградирање на владеењето на правото од страна на домашните и меѓународните организации.

„Во таква ситуација на критики од холандскиот амбасадор, американската администрација и други меѓународни и домашни организации, кога имаме објавување на црни листи на одредени политичари и функционери заради девалвирање на владеењето на правото, погрешно е дополнително да го деградирате преку вакви измени коишто значат амнестирање во иднина на секој функционер за кој има индиции дека направил одредена злоупотреба“, вели Милошоски.

Инаку, преку процедурата на носење на закони со европско знаменце, се крати процесот за нивно усвојување во Собранието. Дискусијата по скратена постапка трае само три дена во Комисијата за европски прашања. Владата образложува дека овие измени на Кривичниот законик произлегуваат од Националната програма за усвојување на правото на Европската унија 2021 – 2025.

Во овој документ е наведено дека треба да се усвои нов Кривичен законик во Северна Македонија за да се усогласи казнената област со најновите европски директиви и меѓународни стандарди во оваа област и да се редефинира казнената политика во пропишувањето на казните за кривичните дела.

Но, измените што ги предлага власта меѓу другото значат намалување на затворски казни за злоупотреба на службена положба за лична корист, можност за порано да застарат дела, бришење на членови кои предвидуваат казни за злоупотреба на јавни набавки, оштетување на Буџетот, а пониски казни се предлагаат и за делото злосторничко здружување.

 

Целиот текст можете да го најдете ТУКА

Related posts

СО ПОВИСОКИ КАМАТИ СЕ ВРАЌААТ СТАРИТЕ ДОЛГОВИ

ninja

Трошоците за живот се зголемуваат секој месец, а платите еднаш годишно

admin

Владата даде 32,5 милиони евра за проекти во 44 општини

admin

Кој е Тешеира – човекот кој изнесе тајни документи на Пентагон?

admin

Луѓето се откажуваат од онлајн резервациите во 2023 година и се одлучуваат за туристички агенти – еве зошто

admin

Варга: Украина нема да го признае Косово, Вучиќ се договори со Зеленски во Атина

admin