4.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

Ја памтите ли германска марка?

Еврото влезе во нашите животи пред 22 години, но милијарди германски марки сè уште се – некаде. Годинава беа разменети 53 милиони германски марки, дел проследени со бизарни приказни, јавува Дојче веле.

Набргу по почетокот на сега веќе старата 2023 година еден човек дошол во филијала на Бундесбанката и се претставил како член на локално здружение за заштита на животни. Рекол дека здружението добило неочекувана божиќна донација од 24.900 марки во апоени од 100 марки. Откако било разјаснето потеклото на пожолтените банкноти и несомнено докажана нивната автентичност, Бундесбанката на здружението за заштита на животните му ја префрлила противвредноста од речиси 13 илјади евра.

„Мое малечко глувче, само сакав да ти кажам колку ми недостигаш. Твојата љубена, 14.06.1996 година, 23:20 часот“ – така стои на една банкнота од пет марки која годинава си го најде патот до Централната банка и беше уништена како и сите други стари германски марки.

Кавгите меѓу партнерите често ги предизвикуваат ситници, но ретко се случува да мора да интервенира Бундесбанката. Имено, фактот дека нејзиниот сопруг – без нејзина согласност – испратил 20,78 германски марки во банката за да ги смени во евра толку ја разлутил сопругата што сопругот побрзал во филијалата на банката во Мајнц, пред таму да пристигнат монетите и побарал да му ги вратат ситните парички.

„За среќа, нашите колеги од филијалата во Мајнц ја препознаа неговата пратка и ја вратија по пошта. Се надеваме дека успеавме малку да ја смириме ситуацијата“, изјави членот на Управниот одбор на Бундесбанката, Буркхард Балц, во интервју за германската новинска агенција ДПА во Франкфурт

Related posts

ВРЕМЕТО КАКО ЛЕК ВО ОДНОСИТЕ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА

admin

СРБИТЕ ВО СЕВЕРНО КОСОВО ГИ НАПУШТААТ БАРИКАДИТЕ

ninja

ЗА ШТО СЛУЖАТ ЗАКОНИТЕ?

ninja

Никој не може да го отповика градоначалникот ако сам не го направи тоа – Во првата верзија на законот имало можност, во сегашната нема

admin

Мицковски: Средбата заврши со неуспех, добро е што се воспостави комуникација – сме за влада без ДУИ

admin

ИНФОГРАФИК | Колку европејци живеат под кирија?

admin