30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Неочекуван потег: Мишел ќе се кандидира за европратеник

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел ќе се кандидира како кандидат за европските парламентарни избори во јуни, изјави тој за три белгиски медиуми. Портпаролот на Мишел ја потврди најавата за ПОЛИТИКО, пренесува Инбокс7.

Мишел планира да го заземе своето место во Европскиот парламент кон средината на јули доколку биде избран, што значи дека лидерите на ЕУ ќе мора брзо да се договорат за наследник на неговата испразнета функција во Советот. Ако не го сторат тоа, унгарскиот премиер Виктор Орбан, чија земја ќе го преземе ротирачкото претседателство со Советот на ЕУ во јули, ќе ги води состаноците – брокерска улога што вообичаено ја презема претседателот на Европскиот совет.

Тоа сценарио му овозможува на Орбан да владее во советот шест месеци непосредно по европските избори во 2024 година. Со оглед на ескалацијата на тензиите меѓу Брисел и Орбан, на пример поради Поддршка на Унијата за прекршувањата на владеењето на правото во Украина и Унгарија, дел од земјите членки сакаат да го избегнат ова сценарио.

Ова е првпат актуелен претседател на Советот да биде кандидат на европските парламентарни избори. Мишел вообичаено би останал на оваа работа до крајот на ноември, кога ќе биде инсталиран новиот Колеџ на комесари. Иако потегот на Мишел е законски во ред, тој создава дополнителен притисок врз европските лидери, бидејќи тие вообичаено имаат повеќе време за тркалање и работа за време на големото отсекување на врвната работа што секогаш доаѓа по петгодишните гласања во ЕУ.

По одржувањето на парламентарните избори од 6 до 9 јуни во сите 27 земји на ЕУ, европските лидери треба да се состанат на 17 јуни и повторно на 27 и 28 јуни. Токму на овие состаноци тие најверојатно ќе се обидат да постигнат договор за замена за Мишел – иако улогата на шеф на Европскиот совет вообичаено би била дел од долготрајното тргување меѓу политичките групи откако ќе бидат познати изборните резултати.

Најавата на Мишел доаѓа непосредно пред првиот конгрес и новогодишниот прием на неговата партија, белгиските либерали на Реформистичкото движење (МР).

Мишел не сакаше да прецизира дали неговата одлука да се кандидира за место во Парламентот значи дека тој би бил заинтересиран за други врвни работни места, како што е да стане главен кандидат за европските либерали, третиот по големина политички табор на блокот, за претседател на Европската комисија или дали сака да го наследи Дидие Рејндерс како еврокомесар на Белгија.

 

Related posts

ЗАМРЗНАТИ ЦЕНИ – КОЈ ДОБИВА, А КОЈ ГУБИ?

ninja

Има ли листа на бугарски државјани на кои им е забранет влез?

admin

МОЖЕ ЛИ ДРЖАВАТА ДА ГО „ОДБЛОКИРА“ СКОПЈЕ?

ninja

ФОТО Тешка сообраќајна несреќа на патот Росоман-Прилеп, има и загинати

admin

Кои земји ги критикуваа израелските напади врз Газа?

admin

Која е целта на Законот за амнестија?

admin