33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Истражување на РСЕ: Руси поврзани со Кремљ вработени во највисокото европско безбедносно тело

Само два дена пред Русија да ја започне својата целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година, заменик-министерот за надворешни работи Андреј Руденко се обрати во Долниот дом на Парламентот за тоа што ќе бидат првите чекори на Кремљ за анексија на територија во источните украински региони Дољецк и Луганск.

Неговите воведни забелешки вклучуваат обвинувања дека Украина ги „саботира“ преговорите што ги води Трилатералната контактна група составена од Русија, Украина и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), регионално безбедносно тело од 57 нации со седиште во Виена кое во моментов се наоѓа во криза поради руските вета пред клучниот состанок на Министерскиот совет на 30 ноември.

Руденко беше добро запознаен со ОБСЕ, чие раководство веднаш ја осуди руската инвазија што почна два дена подоцна, и не само затоа што претходно тој работеше како висок руски претставник во организацијата.

Во време на руската инвазија и трилатералните преговори, сопругата на Руденко работеше како висок политички и административен асистент во кабинетот на генералниот секретар на ОБСЕ. Ова ѝ овозможи пристап до средби, настани и информации од високо ниво, според еден дипломат на ЕУ.

Сопругата на Руденко, родена во Киргистан по име Салтанат Сакембаева, е една од неколкуте руски државјани чие вработување во ОБСЕ предизвика загриженост поради внатрешниот пристап на Кремљ до извршното тело на организацијата која ја одигра клучната улога во следењето на руската агресија во Украина и во обидот за посредување меѓу Москва и Киев, открива истражувањето на Радио Слободна Европа (РСЕ).

Целото истражување можете да го прочитате ТУКА

 

Related posts

Трилинг на ТВ24: Дел од експертите ќе работат „про боно“, дел со хонорари

admin

Експерти од САД по изборите во Северна Македонија: Власт, значи одговорност и почитување на меѓународните договори

admin

Зеленски разочаран од НАТО, се среќава со Бајден

admin

МИЦКОСКИ ЗА KDPOLITIK: Секои четири години некој мене ме менува

ninja

ПРЕДЛОГОТ ЗА ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА СТУДЕНТСКИ ОБРОК НЕ ПОМИНА НА СОБРАНИСКАТА КОМИСИЈА ЗА ФИНАНСИРАЊЕ И БУЏЕТ

ninja

ЕУ-интеграција: Малку напред кон 2030, малку назад кон 2018

admin